Artykuły

Lucyna Winnicka-Kawalerowicz - wspomnienie

Kategoria: Artykuły
Opublikowano: niedziela, 28, styczeń 2018

9 grudnia 2017

Jerzy Kiersz

Lucyna Winnicka-Kawalerowicz
(14.07.1928 – 22.01.2013)
Wspomnienie

 

(opublikowano za zgodą Autora)Mija pięć lat gdy odeszła od nas wspaniała aktorka, podróżniczka i reporterka. Podziwialiśmy Ją na ekranie dużym i małym. Światła reflektorów, oklaski, nagrody i wielka sława – to było życie Lucyny Winnickiej-Kawalerowicz. Główne role w filmach: „Pociąg” i „Matka Joanna od Aniołów” na długo pozostały w pamięci i przeszły do klasyki polskiego kina. Nikt nie miał wątpliwości że to aktorka niezwykła. Ale też chyba nikt nie spodziewał się, że u szczytu sławy odejdzie od aktorstwa i zacznie podróżować po krajach Wschodu, a cuda z tamtego świata będzie opisywać w „Przekroju”, „Literaturze” i „Argumentach”. Po powrocie z Indii, Nepalu i Tajlandii zapragnęła by w Polsce stworzyć takie miejsce, w którym każdy czułby się bezpiecznie, gdzie w ciszy i spokoju mógłby pracować nad własnym rozwojem i uczyć się życia w harmonii z sobą i otaczającym światem. Początkowo miała to być farma.

Wykorzystując swoją popularność, wiedzę i talent, Lucyna zaczęła realizować cele społeczno-edukacyjne na skalę ogólnopolską. W peerelowskiej rzeczywistości dokonała rzeczy niezwykłej. W murze socjalistycznej świadomości wyrąbała dziurę i przez tą dziurę wprowadziła powiew marzeń o innym życiu. Oswajała nas i przygotowywała do nowej rzeczywistości, na którą trzeba było jeszcze trochę poczekać. Pomagała Polakom zrobić ogromny krok wprzód w uleczeniu zranionej duszy narodu, poturbowanej przez lata socjalizmu. Śmiało można powiedzieć, że należała do grona „Ludzi Wolności”.

Czytaj więcej: Lucyna Winnicka-Kawalerowicz - wspomnienie

Wielka piątka – podstawowe źródło uwarunkowania

Kategoria: Artykuły
Opublikowano: niedziela, 01, listopad 2015

Anna Gumul-Jerzewska

Aby w pełni doświadczać swojej żywotności i realizować twórczy potencjał trzeba uwolnić się od destrukcyjnego wpływu przeszłości. Rebirthing otwiera szanse wyzwolenia się z dotychczasowych skryptów myślenia, które - chociaż skryte głęboko w podświadomości – leżą u źródła większości emocjonalnych reakcji i sposobów działania . 

Przekonania człowieka są ukształtowane w oparciu o doświadczenia przeszłości. Te najbardziej bolesne zostawiają w umyśle niezatarty ślad, który jest później podstawą większości nawykowych reakcji i schematycznych wyborów. Aby odzyskać wolność i zmienić swoje podejścia do siebie i świata, należy uporać się z przeszłymi uwarunkowaniami. Jest pięć obszarów wczesnych doświadczeń życiowych, które w sposób zasadniczy kształtują obraz siebie i relacje ze światem .

Można je uznać za 5 głównych barier stojących na drodze do rozwoju.

Czytaj więcej: Wielka piątka – podstawowe źródło uwarunkowania

Rola rebirthera

Kategoria: Artykuły
Opublikowano: niedziela, 01, listopad 2015

James Morningstar

Rolą Rebirthera jest być nauczycielem, dającym wsparcie i rady swojemu uczniowi w procesie wyzwalania. W miarę zdobywania doświadczenia Rebirther potrafi odczytać wzorce powodujące zahamowania w ciele i umyśle jedynie dzięki obserwacji sposobu oddychania. Może o dawać instrukcje swojemu uczniowi na wielu poziomach, od werbalnego po psychiczny. Wszystkie techniki maja drugorzędne znaczenie w stosunku do samej uzdrawiającej obecności, której jest źródłem. Jest to obecność pomagająca stworzyć atmosferę akceptacji i bezpieczeństwa, w której uczeń może wyzwolić się ze strachu. Jeśli ja sam jako Rebirther nie okazuję poczucia bezpieczeństwa i ufności w sytuacjach wątpliwości i lęków, jak mogę oczekiwać od moich uczniów okazania poczucia bezpieczeństwa i zaufania w procesie ich zajęć. Nie sugeruję tutaj, że jako Rebirther muszę być wolny od wszelkich lęków i wątpliwości, aby być efektywnym (...).

Czytaj więcej: Rola rebirthera